Užívateľ: neprihlásený    Prihlásiť   Zaregistrovať sa
Bratislava Londýn Štvrtok 21.03.2019. Meniny má Blahoslav. Poslať pohľadnicu
VYHĽADAŤ  
Lacné ubytovanie v Londýne - lacnejšie to už nejde. House Share ubytovanie od 175 libier na mesiac.
Chat Zoznam blogov Pridaj blog

Festivaly, sviatky a udalosti

Štátnych sviatkov a rôznych iných osláv, festivalov či pamätných dní je v Británii požehnane. Najväčšie oslavy uvidíte zväčša v Londýne, no nevynechajte ani iné mestá, kde sa konajú niektoré jedinečné oslavy, napríklad Edinburghský festival alebo známe waleské národné slávnosti Eisteddfod.

Niektoré sviatky a festivaly sú spojené s náboženstvom, kultúrou, iné s históriou alebo kráľovskou rodinou, niektoré sú zas úplne nové, bláznivé a moderné.

Štátnymi sviatkami sú nasledujúce dni:

  • 1. január – Nový Rok
  • Veľkonočný piatok
  • Veľkonočný pondelok
  • Prvá májová nedeľa – tzv. Royal May Day
  • Posledný májový pondelok – tzv. Spring bank holiday
  • Posledný augustový pondelok – tzv. Summer bank holiday
  • 25. december – Vianoce
  • 26. december – Vianočné sviatky

Ak niektoré zo štátnych sviatkov pripadnú na sobotu alebo nedeľu, potom je voľným dňom najbližší pondelok.

Veľká Noc

Oslavuje sa trošku inak ako u nás, v Británii sa dievčatá a ženy nemusia báť spŕšky vody či bitky. Je to najmä sviatok pre deti, vo veľkonočný pondelok sú v mnohých mestách a mestečkách lunaparky s kolotočmi, organizujú sa mnohé súťaže a hry pre deti, rodičia deťom schovávajú sladkosti a iné maličkosti, ktoré si musia nájsť.

Bank Holiday

Ide o dva dni (jeden v máji, druhý v auguste), kedy sú zatvorené obchody i banky, ľudia chodia na výlety do prírody alebo na pobrežie. V Londýne sa vtedy konáva veľký trh v Hampstead Heath.

Narodeniny kráľovnej

Oslavujú sa najbližšiu sobotu po 9. júne, kedy sa konajú mnohé tradičné ceremónie a v uliciach sú davy ľudí.

Deň Guya Fawkesa (Guy Fawkes Day)

Oslavuje sa 5. novembra, čo je výročie spiknutia z roku 1605 v Londýne (muž menom Guy Fawkes sa pokúsil vyhodiť do vzduchu parlament a kráľa Jakuba I, čo mu však nevyšlo - spiknutie bolo odhalené a Guy popravený). V tento deň uvidíte v uliciach ohňové vatry, ohňostroje a pálenie figurín Guya Fawkesa.

Vianoce

Na rozdiel od mnohých iných európskych štátov Briti neoslavujú 24. decembra. Najdôležitejším vianočným dňom je 25. december, deti ráno rozbaľujú darčeky a napoludnie sa koná slávnostný obed. 26. december sa nazýva „Boxing day“, ľudia počas dňa navštevujú rodinu a priateľov a večer sa zabávajú.

Samozrejme sa oslavuje aj Silvester, a to podobne ako u nás a takmer všade na svete. O polnoci si ľudia pripijú a zaželajú všetko dobré do nového roka, v Londýne sa zhromaždia na Trafalgarskom námestí a oslavujú.


Škótsko a Írsko majú niektoré odlišné sviatky. V Írsku je štátnym sviatkom napríklad 17. marec, deň Sv. Patrika (St. Patrick’s Day). Svätý Patrik je patrónom Írska a na jeho počesť vychádzajú ľudia do ulíc v mohutných sprievodoch, majú oblečené zelené šaty, na nich štvorlístky, pijú zelené pivo a oslavujú.

V Škótsku je zas mimoriadne obľúbený tzv. „Hogmanay“, niečo ako Silvester, ktorý má pre Škótov väčší význam ako Vianoce. Väčšinou sa zíde rodina a priatelia, dajú si slávnostnú večeru, na ktorej nesmie chýbať škótske národné jedlo, tzv. „haggis“ (pomleté srdce, pľúca a pečeň z ovce uvarené v ovčom žalúdku s ovsenou kašou). Pred polnocou vyjdú mnohí do ulíc, spievajú a tancujú a o polnoci si zaželajú všetko dobré.


V Británii sa konajú mnohé kultúrne festivaly a udalosti či zaujímavé podujatia, z toho obrovského množstva vyberáme napríklad:

Keltské oslavy v Glasgowe (od polovice do konca januára) sú jedinečnou ukážkou keltskej ľudovej hudby.

V polovici februára sa v čínskych štvrtiach v Londýne a Manchesteri konajú bujaré oslavy Čínskeho Nového roka.

1. marca, deň Sv. Dávida, sa v celom Walese konajú veselé oslavy.

Koncom marca resp. začiatkom apríla sa konajú mimoriadne obľúbené univerzitné preteky vo veslovaní na rieke Temži medzi tímami z Oxfordu a Cambridge.

Posledný májový pondelok sa koná šialená súťaž v Brockworthe, kedy súťažiaci kotúľajú syr dole strmým svahom.

Posledný májový týždeň je v Chelsea rezervovaný pre výstavu kvetov.

Prvú alebo druhú júnovú sobotu sa v Londýne na počesť kráľovniných narodenín koná známe „Trooping the colour“, teda striedanie kráľovskej stráže, jedinečná jazdecká šou.

V polovici júna je jeden celý týždeň vyhradený jedinečnej svetovej speváckej súťaži v Cardiffe.

Posledný júnový a prvý júlový týždeň sa v Somersete koná mimoriadne obľúbený hudobný festival Glastonbury.

Začiatkom júla nasleduje ďalší obľúbený festival v meste Llangollen - International Musical Eisteddfod s jedinečnými ukážkami tanca a spevu.

Najlepší keltský hudobný festival na svete uvidíte druhý júlový víkend vo Ffostraol.

Posledný júlový víkend sa v Cambridge koná festival ľudovej hudby, najväčšia oslava tohto druhu v Anglicku.

V auguste nesmiete zmeškať jedinečný Edinburghský festival plný úžasnej zábavy.

Najvýznamnejšou udalosťou vo Walese sú obrovské oslavy Eisteddfod, kde uvidíte rytierske súťaže, divadlá a mnohé predstavenia.

V polovici augusta sa v Bristole koná veľká balónová „fiesta“, kedy sa do vzduchu vypúšťajú stovky balónov.

Mesto Swansea je v októbri plné hudby, opery, divadla, baletu a mnohých kultúrnych podujatí v rámci Festivalu hudby a umenia.

Toto je len skromná ukážka mnohých podujatí a udalostí oslavovaných v rôznych častiach Veľkej Británie a Severného Írska. Netreba samozrejme zabúdať na známe dostihy či golfové turnaje, ktoré sú takisto veľkými spoločenskými udalosťami, konajú sa na rôznych miestach po celej krajine.


Live Chat


Načítavam príspevky.

Zobraziť chat
Úvodná stránka Mapa stránok Vytlačiť stránku Copyright © 2006 Soyamedia s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Ste 531632 návštevník od 1.10.2006.