Užívateľ: neprihlásený    Prihlásiť   Zaregistrovať sa
Bratislava Londýn Štvrtok 21.03.2019. Meniny má Blahoslav. Poslať pohľadnicu
VYHĽADAŤ  
Lacné ubytovanie v Londýne - lacnejšie to už nejde. House Share ubytovanie od 175 libier na mesiac.
Chat Zoznam blogov Pridaj blog

Kuchyňa

Anglická kuchyňa nepatrí práve medzi obľúbené. Dostanete tu však všetko – od vynikajúcich jedál v špičkových reštauráciách cez reštaurácie špecializované na thajskú, taliansku či čínsku kuchyňu až po neustále sa rozrastajúce fast food-y typu McDonnald, Pizza Hut či Burger King. Vďaka týmto je čoraz ťažšie nájsť miesto, kde sa podáva tradičná anglická kuchyňa, no keď budete poriadne hľadať, určite niečo nájdete.

Dobre sa dá najesť v typických britských „puboch“ (zvyknú varievať tak do 21.00), kde sa okrem jednoduchých jedál teraz ponúkajú aj celkom výhodné a chutné obedové menu. Okrem toho rastie počet vegetariánskych reštaurácií, no tieto sa nemôžu počtom ani zďaleka vyrovnať všetkým predajniam rýchleho občerstvenia s kebabmi, hamburgermi a pizzou.

Na raňajky si domáci dávajú vločky s mliekom, toasty s džemom či ham-and-eggs. Ak budete ubytovaní v zariadení typu Bed&Breakfast, ponúknu vám na raňajky zväčša „English breakfast“, teda klobásku, slaninu s vajíčkom a toast. V Škótsku to zas býva typická ovsená kaša jedávaná na slano.

Obed nepatrí práve k ukážkam zdravého stravovania, Briti milujú najmä „fish and chips“, teda vyprážanú rybu s hranolkami. Obchody predávajúce tento pokrm nájdete na všetkých hlavných uliciach, kde tiež nechýbajú obľúbené „fast foody“ či pizzérie. Popoludní nasleduje tradičný „tea time“, teda čas na čaj. Väčšinou ide o čierny čaj s mliekom, no môže to byť akýkoľvek druh čaju, k nemu sa podáva pečivo či koláče.

Na večeru sa chodievajú najesť von do pubu, pohostinstva, reštaurácie či fast food-u, domáce menu často pozostáva z mäsa s prílohou a dusenej zeleniny. No samozrejme keďže vo Veľkej Británii žije čoraz viac príslušníkov rôznych svetových kultúr a etník, menia sa aj stravovacie návyky podľa danej rodiny či oblasti. Vďaka týmto prisťahovalcom prudko vzrástol v Británii aj počet indických, čínskych, thajských, japonských či španielskych reštauračných zariadení. Nájdete ich najmä vo väčších mestách, predovšetkým v Londýne, ich kvalita a ceny sú dosť rozdielne.

Medzi typicky anglické pokrmy patria: Yorkshirský puding, Fish and Chips (vyprážaná ryba s hranolkami) alebo Shepherd‘s pie (pomleté jahňacie alebo hovädzie mäso zapečené so zemiakovou kašou).

Orientačné ceny: vo fast foodoch vás porcia vyjde okolo £ 2-3, v pube, jedálni či reštaurácii je to od £ 5 do £ 50. Reštaurácie, ktoré majú lepšie renomé, sú veľmi drahé.

Klasických kaviarní tu veľa nenájdete, naopak typických „pubov“ je tu neúrekom. Sú to rôzne podniky, niektoré sú obrovské s krbom a hlasnou hudbou, iné maličké a kamenné alebo moderné a zaujímavé. Väčšinou sú otvorené od 11.00 do 23.00, v niektorých odľahlejších oblastiach otvárajú neskôr a zatvárajú skôr.

V niektorých sa dá veľmi dobre najesť a podávajú tu i čaj či kávu, no vo väčšine z nich vyvoláte údiv, ak si objednáte kávu a nie pivo. V niektorých turisticky navštevovaných mestečkách sa nachádzajú tzv. „teashopy“, kde dostanete dobrý čaj či kávu a koláč alebo nejaké sladké pečivo.

Pinta piva (asi náš polliter) stojí od £ 1-3. Okrem tradičného piva sa tu stretnete aj s tzv. „ciderom“ (angl. cider), čo je sladký jablčný alkoholický nápoj. Ak ste milovníkmi vína, v puboch si ho radšej nedávajte, zvyčajne je veľmi zlé, choďte preto radšej do vinární či vínnych pivníc.


Live Chat


Načítavam príspevky.

Zobraziť chat
Úvodná stránka Mapa stránok Vytlačiť stránku Copyright © 2006 Soyamedia s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Ste 531641 návštevník od 1.10.2006.