Užívateľ: neprihlásený    Prihlásiť   Zaregistrovať sa
Bratislava Londýn Štvrtok 21.03.2019. Meniny má Blahoslav. Poslať pohľadnicu
VYHĽADAŤ  
Lacné ubytovanie v Londýne - lacnejšie to už nejde. House Share ubytovanie od 175 libier na mesiac.
Chat Zoznam blogov Pridaj blog

Doprava

Letecká

Dnes nie je problém dostať sa do Veľkej Británie, pravidelné letecké spoje sú zabezpečené viackrát denne z Bratislavy, Košíc i Popradu. Hlavnou britskou leteckou spoločnosťou sú British Airways. Na letiskách nájdete všetky potrebné služby, napríklad reštaurácie, kaviarne, obchody, požičovne áut či rôzne informačné kancelárie a panely.

Londýn je najväčšou leteckou križovatkou Európy a má 5 letísk. Najznámejším letiskom je Heathrow, ktoré sa nachádza asi 25 km od mesta. Do centra sa dostanete metrom, stojí okolo £ 2-4 a nájdete ho ľahko. Môžete použiť tiež autobusy, ktoré sú o čosi drahšie, ale výhodnejšie ak máte veľa batožiny. Takisto sú tu taxíky, cena za jazdu do centra je okolo £ 30-40.

Cesta zo všetkých britských letísk do centra daného mesta je možná taxíkmi alebo nejakým druhom mestskej dopravy, všetko je dobre značené a nemali by ste mať problém.

Čo sa týka vnútroštátnej leteckej dopravy, tá je zabezpečená do mnohých väčších miest a oplatí sa najmä vtedy, keď potrebujete ušetriť čas. Z Londýna sa za hodinu či dve napríklad dostanete do Manchesteru, Oxfordu, Edinburghu, Birminghamu či Glasgowa. Lety zabezpečujú spoločnosti British Airways, British Midland, či nízkonákladové spoločnosti Easy Jet a RyanAir.


Železničná

Cestovanie vlakom je rýchle, efektívne a pohodlné. Vlaky typu Intercity jazdia pravidelne do mnohých miest po celej krajine. Lístky sa dajú rezervovať aj dopredu, čo je dobré využiť počas sviatkov či voľných dní, kedy býva dopyt väčší ako zvyčajne. Vo vlakoch sú zabezpečené všetky štandardné služby (napr. reštauračné či lehátkové vozne).

Existuje tu množstvo zliav pre študentov, dôchodcov či všetkých, ktorí budú cestovať mimo špičky (od 9.30 do 16.00 resp. v noci) a množstvo výhodných „railpass-ov“. Všetko o aktuálnych cenách, zľavách a cestovných poriadkoch sa dozviete na stránke http://www.rail.co.uk/.

Veľkou atrakciou je aj známy expres „Eurostar“, ktorý pravidelne premáva medzi Londýnom a Parížom či Bruselom. Cesta trvá okolo troch hodín a odchody sú z londýnskej stanice Waterloo.


Autobusová

Autobusová doprava je takisto na veľmi dobrej úrovni a je lacnejšia než železničná. Spoje premávajú do všetkých častí krajiny, autobusy sú pohodlné a moderné. Ak máte v pláne cestovať viac, informujte sa o možnostiach zľavnených lístkov a rôznych „passov“, ktoré ponúkajú výhodné ceny podľa konkrétneho obdobia a oblasti, do ktorej sa chystáte. Odporúčame najmä londýnske stanice Victoria Coach Station alebo Buckingham Palace Road, kde vám poskytnú aktuálne informácie.

Najväčšou národnou autobusovou spoločnosťou je National Express, ktorá ponúka turistom mnoho špeciálnych akcií. Okrem nej premáva mnoho regionálnych spoločností, ktoré vás dopravia aj do tých najodľahlejších dediniek. Cestovanie autobusom je však zdĺhavé, preto ak by vaša cesta autobusom mala trvať viac než tri hodiny, oplatí sa vám viac lietadlo.


Lodná

Obľúbené je najmä spojenie Francúzska resp. Belgicka a Veľkej Británie cez kanál La Manche. Denne tu premáva množstvo lodí či trajektov, ktoré prevážajú i autá. Cesta trvá okolo hodiny.

Žiadna rieka nie je splavná príliš ďaleko do vnútrozemia a iba tie najväčšie ako Temža či Severn umožňujú do väčšej miery využívať lodnú dopravu.


Mestská

Čo sa týka Londýna, najrýchlejšie je metro (tu nazývané „tube“), ktorým sa dostanete do všetkých mestských častí. Autobusy sú síce krásne a spoľahlivé, ale v centre, kde sú zápchy na dennom poriadku, sa musíte obrniť veľkou trpezlivosťou. Cena lístka na autobus v Londýne sa pohybuje okolo £1, na metro asi £2-5. Oplatí sa vám zakúpiť si tzv. „travelcard“, ktorá sa dá kúpiť v novinových stánkoch alebo na staniciach a platí na metro i autobus. Okrem toho sa dajú kúpiť rôzne týždenné či mesačné lístky, ktoré sú cenovo výhodnejšie, ak budete cestovať často. Ich cena závisí od doby, na akú ich kupujete a danú zónu resp. zóny.

V iných mestách funguje takisto viacero druhov MHD, zároveň je o čosi lacnejšia ako v Londýne.

V Londýne existujú tri typy taxíkov – známe čierne taxíky (Black Cabs, avšak v súčasnosti už môžu mať akúkoľvek farbu respektíve môžu byť pomaľované reklamami, jedinečný tvar si však zachovávajú), lacné taxíky (tzv. minicabs) a taxíky bez taxametra. Vždy sa vopred opýtajte, či je vozidlo vybavené taxametrom a ak nie je, dohodnite si cenu vopred. Londýnski taxikári sa v meste veľmi dobre vyznajú, je to jedna z podmienok na udelenie licencie, takže by sa vám nemalo stať, že s vami bude vodič blúdiť po meste.

Stanovištia taxíkov sa nachádzajú pri letiskách, staniciach či iných frekventovaných miestach. Objednávajú sa telefonicky, v Londýne si ich môžete zavolať i na ulici, a to vtedy, keď uvidíte rozsvietené svetlo „for hire“ - týka sa to však len klasických čiernych taxíkov, tzv. minicabs nesmú zastavovať zákazníkom na ulici. Minicabs si zavolajte telefonicky, čísla sú v Zlatých stránkach alebo v hoteloch. Sú lacnejšie ako Black Cabs.

Cestovanie taxíkom nie je práve lacné, ale je veľmi pohodlné. Ceny sú vyššie po polnoci a cez víkend, vodičom sa zvykne dávať prepitné okolo 10% z ceny.

 

Automobilová

Británia má vynikajúcu sieť ciest a diaľnic. Cesty sú veľmi kvalitné a dobre značené. Za používanie diaľnic sa neplatí (okrem jedného úseku z Londýna do Hook Moor. Najťažšie je zvyknúť si na šoférovanie vľavo, britskí vodiči sú však na rozdiel od mnohých iných zdvorilí a jazdia bezpečne. Najvyššia povolená rýchlosť je v obciach 30 mph (asi 48 km/h), mimo obce 60 mph (asi 95 km/h) a na diaľnici 70 mph (asi 113 km/h). Povolená hranica alkoholu je 0,8 promile.

S parkovaním v Londýne je to ťažké, okrem toho, že je drahé, často nemusíte nájsť miesto. Jedna žltá čiara na kraji vozovky znamená zákaz parkovania počas dňa, dve čiary znamenajú zákaz parkovania vôbec. Čo sa týka cien benzínu, pohybujú sa okolo 90 pencí za liter. Pozor na dopravné priestupky, pokuty môžu byť až £ 300.

Ak budete mať akékoľvek problémy, kontaktujte Automobilovú asociáciu na čísle 0800 887766 alebo Národnú havarijnú službu na čísle 0800 400600.

Požičovne automobilov nájdete vo všetkých väčších mestách i na letiskách. Na prenajatie auta potrebujete kreditnú kartu alebo dostatok peňazí v hotovosti, pretože sa zvykne platiť vopred. Najznámejšími požičovňami sú Avis, Hertz, Europcar či Budget.


Live Chat


Načítavam príspevky.

Zobraziť chat
Úvodná stránka Mapa stránok Vytlačiť stránku Copyright © 2006 Soyamedia s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Ste 531639 návštevník od 1.10.2006.