Užívateľ: neprihlásený    Prihlásiť   Zaregistrovať sa
Bratislava Londýn Štvrtok 21.03.2019. Meniny má Blahoslav. Poslať pohľadnicu
VYHĽADAŤ  
Lacné ubytovanie v Londýne - lacnejšie to už nejde. House Share ubytovanie od 175 libier na mesiac.
Chat Zoznam blogov Pridaj blog

Geografická situácia

Britské ostrovy ležia severovýchodne od kontinentálnej Európy, ich najmenšia vzdialenosť od kontinentu je iba 34 km. Najväčší z nich sa nazýva Veľká Británia (Great Britain, je to najväčší európsky ostrov a ôsmy najväčší na svete), kde leží Anglicko, Wales a Škótsko, druhým najväčším ostrovom je Írsko. Väčšinu Írska tvorí samostatná Írska republika, iba šesť severných grófstiev nazývaných Severné Írsko je súčasťou Spojeného kráľovstva.

Okrem toho sem patrí viac než 5.000 menších ostrovov, z ktorých najvýznamnejšie sú the Isle of Man, the Isle of Wight, the Isles of Scilly, Hebridy, Orkneje či Shetlandy.

Veľkú Britániu oddeľuje od kontinentu Severné more a Lamanšský prieliv a od Írska Írske more.

Ostrov Veľká Británia sa delí na dve hlavné oblasti, tzv. hornatú a nížinatú časť. Do hornatej oblasti sa ráta Škótsko (kde sa nachádza aj najvyšší vrch kráľovstva, Ben Nevis), oblasť Lake District, pohorie Pennines a takmer celý Wales, Devon a Cornwall. Tento región je typický nižšími pohoriami, údoliami a planinami, ktoré slúžia na chov dobytka či oviec.

Nížinatá časť sa skladá z úrodných rovín a nížin a vďaka príjemnému podnebiu a dobrej pôde sa väčšina územia využíva na poľnohospodárske účely. Nájdete tu teda rozľahlé polia, sady a záhrady. Práve takto vyzerá typický britský vidiek – zelené pastviny, lúky a malé políčka s pasúcim sa stádom.

Čo sa týka riek, nie sú veľmi dlhé, no vďaka hojným dažďom sú celkom hlboké a silné. Najznámejšou britskou riekou je Temža, najdlhšou zas Severn. Medzi ďalšie významné rieky patria Trent, Mersey či Tyne. Pre vnútroštátnu lodnú dopravu sú mimoriadne dôležité systémy vodných kanálov, ktoré spájajú viaceré rieky.

Jazerá sa nachádzajú najmä na severe Anglicka, v tzv. „Lake district“, a samozrejme v Škótsku, kde sa im hovorí „loch“. Najznámejšie sú jazerá Windermere, Derwentwater, Loch Lomond, Loch Ness a Loch Katrine.

Britské zálivy boli výbornými miestami na vybudovanie prístavov, aj vďaka ktorým sa Británia stala významnou námornou mocnosťou. Najdôležitejšími prístavmi sú Londýn, Southampton, Liverpool, Manchester, Cardiff či Swansea.


Live Chat


Načítavam príspevky.

Zobraziť chat
Úvodná stránka Mapa stránok Vytlačiť stránku Copyright © 2006 Soyamedia s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Ste 531650 návštevník od 1.10.2006.