Užívateľ: neprihlásený    Prihlásiť   Zaregistrovať sa
Bratislava Londýn Utorok 19.02.2019. Meniny má Vlasta. Poslať pohľadnicu
VYHĽADAŤ  
Lacné ubytovanie v Londýne - lacnejšie to už nejde. House Share ubytovanie od 175 libier na mesiac.
Chat Zoznam blogov Pridaj blog

Londýn

Londýn je jedinečné mesto, jedno z najinternacionálnejších na svete. Má za sebou bohatú históriu (je staré už viac než 2.000 rokov) a dnes je hlavným mestom Anglicka i Spojeného kráľovstva, sídlom kráľovskej rodiny, parlamentu, vlády a najvyššieho súdu. Je centrom politického, hospodárskeho i kultúrneho života krajiny.

Londýn je obrovský, takže keď budete cestovať z centra na periférne oblasti, obrňte sa veľkou trpezlivosťou. Každá londýnska štvrť (okrem samotného City ich tu je 32) má špecifickú atmosféru a svojich typických obyvateľov. Mesto sa delí na štyri hlavné časti: City, Westminister, East End a West End.

City je finančným a obchodným centrom celej krajiny (okolo 20% všetkých svetových transakcií sa uskutoční práve v Londýne). Sídlia tu mnohé významné štátne i medzinárodné inštitúcie a organizácie, napríklad londýnska burza, ktorá je najväčšia na svete, či anglická národná banka The Bank of England. Za pozornosť tu stoja najmä dve významné pamiatky – The Tower of London (Londýnska veža) a St. Paul’s Cathedral (katedrála Sv. Pavla).

V Londýne nenájdete veľmi staré pamiatky, pretože v roku 1666 zničil viac než tri štvrtiny mesta požiar. Miesto, kde sa oheň zapálil, dnes pripomína 60-metrový stĺp (the Monument to the Great Fire), na ktorý môžete vyjsť a pokochať sa nádherným výhľadom na mesto.

Katedrála Sv. Pavla je jedinečným architektonickým skvostom, druhým najväčším kostolom na svete hneď po katedrále Sv. Petra v Ríme. Stojí na mieste pôvodnej katedrály, ktorú zničil veľký požiar. Je postavená v barokovom štýle a jej hlavná loď je dlhá 170 metrov. Okrem iného sa tu nachádzajú aj hrobky známych osobností, napríklad hrobka významného londýnskeho architekta Sira Christophera Wrena (ktorý katedrálu navrhol) alebo vojvodu z Wellingtonu.

Stavba Tower of London, jedna z najobľúbenejších turistických atrakcií, spĺňala počas histórie množstvo funkcií – bola pevnosťou, väzením, popraviskom, mincovňou, kráľovským sídlom i súdnym dvorom. Začal ju stavať už Viliam Dobyvateľ a dnes je to jedinečné historické múzeum, kde môžete okrem iného vidieť aj anglické korunovačné klenoty, zbrane či samotné väzenie.

Nevynechajte ani most Tower Bridge, ktorý je jedným zo symbolov mesta.

Juhozápadne od City leží turisticky mimoriadne vyhľadávaná časť Westminister. Ak sa City považuje za obchodné centrum krajiny, Westminister je centrom administratívnym. Sídli tu viacero ministerstiev ako aj sám ministerský predseda (na známej Downing Street).

Srdcom tejto oblasti je Westminister Abbey, starobylý kostol z 11. storočia, ktorý bol však viackrát prestavaný. Je hlavným sídlom anglikánskej cirkvi, tu sa korunujú všetci britskí panovníci, konajú sa tu kráľovské svadby i pohreby a je tu pochovaných množstvo významných osobností (politikov, členov kráľovskej rodiny i umelcov). Môžete tu vidieť tiež korunovačný trón zo 14. storočia alebo pamätníky venované slávnym anglickým básnikom.

Oproti sa nachádza budova parlamentu (the Houses of Parliament) postavená v neogotickom štýle na mieste starého Westministerského paláca, ktorý zničil oheň. Neďaleko je ďalší svetoznámy symbol Londýna – takmer 98 metrov vysoký Big Ben. Big Ben však v skutočnosti nie je meno hodín, ale meno zvonu, ktorý bol pomenovaný po svojom stvoriteľovi Sirovi Benjaminovi Hallovi.

Na ľavo od Westminister Abbey leží kráľovské sídlo Buckingham Palace a pred ním neodmysliteľný monument kráľovnej Viktórie. Sídlo postavil už v roku 1703 vojvoda z Buckinghamu a turistov dnes priťahuje najmä striedanie kráľovskej stráže. Určite sa choďte prejsť po nádhernej ulici the Mall vedúcej od Buckinghamu na námestie Trafalar.

Časť West End je zas nákupným a zábavným centrom. Nachádzajú sa tu najdrahšie byty, najlepšie reštaurácie, obchody, divadlá a kluby. Veľmi známe je Trafalgarské námestie, miesto demonštrácií, bujarých osláv a rušnej dopravy. Neprehliadnuteľný 50 metrov vysoký pamätný stĺp je venovaný bitke pri Trafalgare, kde v roku 1805 porazil admirál Nelson Napoleona.

Námestie z jednej strany lemuje Národná galéria s jednou z najväčších maliarskych zbierok sveta. Najrušnejším a najhlučnejším miestom mesta je pravdepodobne Picadilly Circus s luxusnými obchodmi, drahými reštauráciami, kinami a diskotékami. Najkrajšie je v noci, kedy je osvetlené neónovými svietiacimi reklamami.

Neďaleko leží časť Soho, kde dnes žije mnoho prisťahovalcov, a preto si tu najmä v noci treba dávať veľký pozor. Soho má však špecifickú atmosféru, práve vďaka úzkym uličkám, malým obchodíkom, pestrým vôňam a reštauráciám ponúkajúcim prevažne zahraničné špeciality.

East End obývajú najmä príslušníci nižšej pracujúcej vrstvy, uvidíte tu zanedbané a staré domy, ktoré tvoria kontrast k obydliam ostatných spomínaných štvrtí. Obyvatelia East Endu sa nazývajú „Cockneys“ a hovoria špeciálnym variantom angličtiny, ktorému sa dá len ťažko rozumieť. Sídlia tu mnohé továrne a výrobné fabriky, dokonca i závody ťažkého strojárstva.

Londýn je dôležitým dopravným uzlom. Považuje sa za jeden z najlepších prístavov na svete, je tiež najväčšou európskou leteckou križovatkou a môže sa pochváliť piatimi letiskami (najväčšie sú Heathrow a Gatwick). Z Londýna vedie železničná trať do všetkých častí krajiny.

Londýnske metro je vraj najstaršie na svete a je dobrým spôsobom ako sa pohybovať po meste. Okrem toho tu samozrejme premávajú autobusové linky (i známe „double-deckery“) či typické čierne taxíky.

Ak by ste chceli v Londýne nakupovať, určite zamierte do West Endu, kde sa nachádzajú najrušnejšie obchodné ulice a strediská. Známou nákupnou ulicou je napríklad Oxford Street alebo Regent Street. Na Bond Street nájdete umelecké galérie, starožitníctva a klenotníctva. Dobre nakúpiť sa dá aj na ulici Piccadilly vedúcej z Piccadilly Circusu do Hyde Parku, v Kensingtone, Chelsea alebo Covent Garden.
Pouličné trhy nájdete na Petticoat Lane alebo v Soho.

Londýn je tiež známy rozľahlými parkami a záhradami a na také veľké mesto má neobvykle veľký podiel zelene (vyše 170 km²). Najstarším parkom je park Sv. Jakuba (St. James’s Park), no najznámejším je pravdepodobne Hyde Park, kde sa môžete dokonca člnkovať či previezť na koni. Obľúbený je tzv. Speaker’s Corner, kde môže každý verejnosti prezentovať svoj názor.

Neďaleko Hyde Parku sa nachádzajú Kensingtonské záhrady a rovnomenný palác. Palác je dodnes kráľovským sídlom, no niektoré priestory sú otvorené i pre verejnosť. Regent’s Park je asi najkrajším londýnskym parkom, nechýbajú tu prekrásne záhrady, jazierka a dokonca ZOO.

Čo sa týka kultúrneho vyžitia, Londýn je tým pravým miestom. Je svetovým hudobným centrom, a to nie len vážnej, ale aj rockovej, popovej či jazzovej hudby. Najvýznamnejšími koncertnými sieňami sú Royal Festival Hall alebo Queen Elizabeth Hall, fanúšikovia veľkých rockových či popových koncertov zas určite poznajú Wembley Arenu.

Operu a balet môžete vidieť v Royal Opera House alebo Covent Garden. Keďže Londýn je už od 16. storočia divadelným centrom krajiny, nájdete tu dnes množstvo divadiel, z ktorých väčšina sa nachádza vo West Ende. Národné divadlo sa skladá až z troch divadiel, najväčšie z nich je Olivier Theatre. Známe sú tiež Lyttelton Theatre, experimentálne divadlo Cottesloe alebo Barbican Centre, kde sa okrem divadla nachádza i koncertná sála, umelecká galéria, niekoľko výstavných siení, kín i parkov.

Londýn sa tiež môže popýšiť množstvom múzeí a galérií, z ktorých najznámejšie je Britské múzeum, jeho súčasťou je i britská knižnica s viac než 11 miliónmi výtlačkov. Múzeum predstavuje jedinečné historické zbierky z Egypta, Ázie, Číny či Grécka, nachádza sa tu napríklad i Gutenbergova Biblia a niekoľko rukopisov známych osobností.

V južnom Kensingtone leží komplex viacerých múzeí, napríklad prírodovedné múzeum, vedecké či geologické múzeum. Turisti vyhľadávajú tiež známe múzeum Madame Tussaud’s s obrovskou výstavou voskových figurín známych osobností z histórie, spoločenského či politického života. Pre fanúšikov britskej maľby je tu Tate Gallery, zbierku umenia rôznych krajín a období si môžete pozrieť vo Victoria and Albert Museum.


Live Chat


Načítavam príspevky.

Zobraziť chat
Úvodná stránka Mapa stránok Vytlačiť stránku Copyright © 2006 Soyamedia s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Ste 529344 návštevník od 1.10.2006.