Užívateľ: neprihlásený    Prihlásiť   Zaregistrovať sa
Bratislava Londýn Utorok 19.02.2019. Meniny má Vlasta. Poslať pohľadnicu
VYHĽADAŤ  
Lacné ubytovanie v Londýne - lacnejšie to už nejde. House Share ubytovanie od 175 libier na mesiac.
Chat Zoznam blogov Pridaj blog

Anglicko

Anglicko sa môže popýšiť nádhernou krajinou s trávnatými pastvinami, políčkami či záhradami, ale aj kultúrne i historicky zaujímavými miestami.

Na juhovýchode krajiny sa nachádzajú jedny z najväčších atrakcií, akými sú mestá Dover, Brighton (so známym kráľovským pavilónom) či Canterbury, alebo nespočetné hrady (priam rozprávkový hrad Bodiam, hrady v Doveri alebo Leeds) a šľachtické sídla. Určite nevynechajte návštevu hradu Scotney obklopeného prekrásnymi botanickými záhradami.

Grófstvo Kent je vstupnou bránou do Anglicka z Európy a vďaka nádhernej prírode sa tento región nazýva aj „anglickou záhradou“. Za návštevu stojí určite pobrežie lemované známymi bielymi útesmi. Práve tu sa nachádza známa Canterburská katedrála, obľúbené miesto všetkých návštevníkov. Už v 6. storočí tu stál kostol, ktorý zohral dôležitú úlohu pri šírení kresťanstva, no až Normanďania z neho spravili takú veľkolepú stavbu akou je dnes.

Juh Anglicka je známy tým, že sa tu nachádzajú dve z najkrajších anglických katedrál, vo Winchestri a Salisbury, ako aj úchvatná historická stavba Stonehenge vytvorená z obrovských skál. Jedinečným zážitkom je návšteva záhrady Stourhead, považovanej za jednu z najkrajších v Anglicku. Ocitnete sa tu v prekrásnom nerušenom prostredí s nádhernými stromami a kvetmi, kamenným mostom, Apolónovými chrámami, jazerom či vodopádom.

V malom rybárskom prístave Lyme Regis môžete na pobreží nájsť cenné fosílie, kvôli ktorým bola táto oblasť zaradená do zoznamu Svetového dedičstva.

Prístavné mesto Poole je obľúbeným strediskom pre priaznivcov vodných športov. Za návštevu stojí niekdajšie hlavné mesto Anglicka Winchester (so známou katedrálou) alebo historicky významný prístav Portsmouth, kde sa nachádza zaujímavé múzeum námorníctva.

Nájdete tu niečo aj z Rímskych dôb, napríklad rímsku vilu Chedworth (neďaleko Cheltenhamu) umiestnenú v nádhernom prírodnom prostredí alebo rímsky palác vo Fishbourne z 1. storočia s prekrásnymi mozaikami, kúpeľmi a do pôvodnej podoby zreštaurovanými záhradami.

V tejto oblasti leží ostrov the Isle of Wight, ktorý je vďaka jedinečnému šarmu obľúbeným dovolenkovým cieľom. Asi najkrajšie je jeho pobrežie, no môže sa pochváliť aj príjemným podnebím a nerušenou prírodou.

Na juhozápade Anglicka sa nachádzajú niektoré z najnavštevovanejších dovolenkových stredísk Británie. Najväčšími mestami sú Bristol a Plymouth (odkiaľ vyrazila do Ameriky známa loď Mayflower), určite však navštívte i nádherné katedrály v Exeteri či Wellse. Druhá spomínaná pochádza už z 10. storočia a bude pre vás nezabudnuteľným zážitkom. Krásne je aj mesto Bath s úchvatnými rímskymi kúpeľmi. Za pozornosť stojí aj opátstvo Forde (Forde Abbey) postavené uprostred nádherných záhrad.

V takzvanom „srdci Anglicka“ leží viacero pozoruhodných miest a atrakcií. Sever grófstva Derbyshire je ideálnym miestom pre tých, ktorí túžia po kľudnom a tichom prírodnom prostredí. Staffordshire je zas známy výrobou keramiky a v celej oblasti sa nachádza množstvo múzeí dokumentujúcich históriu i súčasnosť výroby keramiky.

Nesmiete vynechať návštevu hradu Warwick, ktorý začali stavať už Normanďania v 11. storočí. Počas nasledujúcich storočí bol mnohokrát prestavaný a dnes je jedinečnou turistickou atrakciou. Nachádza sa tu aj mnoho voskových figurín a historických zbierok, môžete navštíviť žalár a niektoré veže. Ďalším známym hradom je obrovský Windsor, ktorý začal stavať Viliam Dobyvateľ a každý nasledujúci panovník sem čosi pridal, aby hrad prispôsobil svojim potrebám.

Obľúbeným turistickým miestom je aj Stradford-upon-Avon, rodisko Williama Shakespeara. Môžete navštíviť jeho dom, divadlo i miesto, kde je pochovaný. Neďaleko sa nachádza dom Anne Hathaway, chalúpka z 15. storočia, kde žila Shakespearova manželka.

Oblasť Cotswolds sa môže popýšiť nádhernou prírodou a typickými vidieckymi dedinkami ako Burford, Moreton-in-Marsh či Bilbury. Je to ideálna oblasť na prechádzky a turistiku. Nachádza sa tu množstvo prekrásnych záhrad alebo parkov (Hidcote Manor Gardens, Cotswolds Wildlife Park) a historických domov (Upton House, sídlo Snowshill alebo hrad Broughton).

Birmingham je typickým veľkým rušným mestom s bohatým kultúrnym a nočným životom a mnohými turistickými atrakciami.

Východne od Birminghamu sa nachádzajú dve známe univerzitné mestá, Oxford a Cambridge. Cambridge je príjemným historickým mestom s množstvom univerzitných budov, kostolov a známym múzeom Fitzwilliam. Nádherné katedrály sa nachádzajú v mestách Ely (bol tu jeden z prvých saských kostolov vôbec), Norwich a Peterborough.

Ak pred kultúrou uprednostníte radšej prírodu, vyberte sa do parku Norfolk Broads s mnohými riekami a jazerami, ktoré sú domovom mnohých jedinečných rastlinných a živočíšnych druhov. Najstaršou prírodnou rezerváciou Anglicka je Wicken Fen, ktorá bola založená už v roku 1899. Dokonca známy Charles Darwin sem chodil pozorovať prírodu.

Sever Anglicka je dôležitou priemyselnou oblasťou a regiónom s bohatými zásobami uhlia, významnými priemyselnými mestami sú Liverpool a Manchester. Manchester určite neobíďte, za pozornosť tu stoja mnohé budovy vo Viktoriánskom štýle a známa Korunovačná ulica (Coronation Street). Liverpool je zas známy kapelou Beatles, ale aj faktom, že práve tu sa zrodila priemyselná revolúcia.

Neďaleko Liverpoolu sa nachádza ostrov the Isle of Man s jedinečnou prírodou a mnohými národnými parkami.

Na severozápade Anglicka leží mesto Chester, ktoré založili pred 2.000 rokmi Rimania. Z týchto dôb sa zachoval napríklad kamenný amfiteáter, do ktorého sa zmestilo 7.000 ľudí. Trochu novšieho dáta je miestna katedrála s vyrezávanými Ezopovými bájkami či legendou o kráľovi Artušovi.

Mesto Lincoln sa môže popýšiť zaujímavým hradom, kde sa v lete koná mnoho pozoruhodných udalostí. Okrem toho je tu vystavená známa Magna Carta. Navštívte i miestnu katedrálu, je to skutočne majstrovské dielo.

Jedinečným zážitkom je návšteva Národného parku Lake District, budete prekvapení, koľko prírodných skvostov sa zmestí na tak malé miesto. Veľkou nevýhodou je však množstvo ľudí, ktoré sa tu zväčša nachádza. Túto oblasť obľubovali i známi anglickí romantici, napríklad páni Wordsworth a Coleridge, ktorí tu žili a tvorili. I preto sa anglickým romantickým básnikom hovorí aj „Lake pooets“.

Na severovýchode Anglicka sa nachádza viacero obľúbených dovolenkových rezortov, ako napríklad Whitby či Bridlington, ako aj historických miest (York, Durham a Newcastle).

V grófstve Yorkshire určite navštívte York so stredovekými uličkami, malými obchodíkmi a prekrásnou gotickou katedrálou. Nevynechajte ani Hadriánov múr (Hadrian‘s Wall) postavený na hraniciach so Škótskom, kde sa často odohrávali bitky medzi Angličanmi a Škótmi. Najlepšie zachovanou pevnosťou tohto múru pochádzajúceho z rímskych čias je pevnosť Housesteads, ktorá mala za úlohu nepustiť severné kmene do osídleného juhu.

Prekrásnou prírodou sa môže popýšiť Národný park North York Moors s malebnými rybárskymi dedinkami, divokými planinami a tichými zákutiami. Yorkshirský národný park (Yorkshire National Park) je síce najmenším národným parkom, no krásou v ničom za ostatnými nezaostáva.


Live Chat


Načítavam príspevky.

Zobraziť chat
Úvodná stránka Mapa stránok Vytlačiť stránku Copyright © 2006 Soyamedia s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Ste 529347 návštevník od 1.10.2006.