Užívateľ: neprihlásený    Prihlásiť   Zaregistrovať sa
Bratislava Londýn Utorok 19.02.2019. Meniny má Vlasta. Poslať pohľadnicu
VYHĽADAŤ  
Lacné ubytovanie v Londýne - lacnejšie to už nejde. House Share ubytovanie od 175 libier na mesiac.
Chat Zoznam blogov Pridaj blog

Wales

Wales je veľmi zaujímavou oblasťou, veľký vplyv tu mala a stále má keltská kultúra. Walesania majú aj svoj jazyk, ktorý má takisto keltské korene. Miestna príroda je prekrásna, ideálna na výlety a prechádzky. Táto oblasť vám ponúka mnoho atrakcií – vodné kanály, parnú železnicu, nádherné hrady či zaujímavé jaskyne.

Na severe leží pohorie Snowdonia, ktoré je súčasťou národného parku a vyznačuje sa drsnou divokou krajinou. Severný Wales je ako stvorený pre milovníkov prírody, nájdu tu všetko od krásnych hôr a útesov po prekrásne údolia, jazerá a malé riečky. Na severnom i západnom pobreží Walesu sa nachádzajú mnohé dovolenkármi obľúbené mestečká.

Za návštevu stoja historické hrady Harlech, Dolbadarn a Caernarfon, no najmä hrad Criccieth, ktorý pripomína niekdajšie boje medzi Angličanmi a Walesanmi. Nevynechajte ani mestečko Llangollen, kde sa každoročne koná známy festival keltskej kultúry.

V strednej časti Walesu nájdete úrodné poľnohospodárske polia kontrastujúce s kopcami a planinami. Leží tu viacero odľahlých dediniek i malých mestečiek, niečo pre tých, ktorí majú radi pokoj a nevyhľadávajú práve preplnené zábavné strediská. Táto oblasť je doslova posiata množstvom hradov, historických sídiel, opátstiev či kláštorov.

Určite sa vám bude páčiť národný park Brecon Beacons s krásnymi vodopádmi, jaskyňami a roklinami. Tieto jaskyne kedysi poskytovali útočisko prvým obyvateľom Britských ostrovov, v oblastiach Crickhovel či Brecon sa našli pozostatky dokonca z doby kamennej. Tento región je posiaty jedinečnými turistickými chodníkmi, z ktorých uvidíte to najlepšie z tejto prekrásnej oblasti.

Juh je priemyselne najrozvinutejší, oblasť bola známa najmä výrobou ocele a ťažbou uhlia. Hlavným mestom Walesu je Cardiff, kde sa často konajú hudobné koncerty, mnohé kultúrne podujatia ako aj vrcholové športové stretnutia, najmä obľúbeného futbalu a rugby. V tomto nedávno zrekonštruovanom dôležitom prístavnom meste si môžete pozrieť napríklad Waleské národné múzeum alebo nádherný mestský hrad. Samozrejme nechýbajú výborné hotely, reštaurácie či zábavné podniky.

Oblasť Pembrokeshire je zas známa nádhernými piesočnatými plážami, zaujímavými ostrovmi a jedinečným pobrežím, ktoré je súčasťou národného parku. Je to raj vodných športov, môžete sa tu potápať, plaviť na plachetnici či vyskúšať si windsurfing. Alebo sa môžete prechádzať po skutočne prekrásnom pobreží s úchvatnými útesmi a skvostnými plážami.

Za návštevu stoja napríklad hrady Cilgerran, Carew alebo hrad v Pembroke, respektíve jedno z najdôležitejších opátstiev v Británii Strata Florida (v preklade „cesta kvetov“) z 12. storočia. Hovorí sa, že v tejto kedysi slávnej stavbe je pochovaných mnoho waleských princezien.

Druhým najväčším mestom Walesu je Swansea. Kedysi to bola iba malá dedinka, dnes je to moderné prístavné mesto. Hrad, ktorý sa týči priamo v strede mesta, bol postavený v 13. storočí, dnes v jeho tieni oddychujú turisti i domáci. Za návštevu stojí miestny trh a množstvo múzeí, nádherný pohľad na mesto sa vám naskytne zo zálivu.

Ani v tejto oblasti nechýbajú mnohé hrady (Oxwich, Oystermouth) a šľachtické sídla.


Live Chat


Načítavam príspevky.

Zobraziť chat
Úvodná stránka Mapa stránok Vytlačiť stránku Copyright © 2006 Soyamedia s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Ste 529341 návštevník od 1.10.2006.