Užívateľ: neprihlásený    Prihlásiť   Zaregistrovať sa
Bratislava Londýn Utorok 19.02.2019. Meniny má Vlasta. Poslať pohľadnicu
VYHĽADAŤ  
Lacné ubytovanie v Londýne - lacnejšie to už nejde. House Share ubytovanie od 175 libier na mesiac.
Chat Zoznam blogov Pridaj blog

Škótsko

Škótsko je krajina s bohatým kultúrnym dedičstvom, krásnymi hradmi, whisky, golfom a jedinečnými prírodnými krásami. Aj napriek tomu, že je čoraz obľúbenejším turistickým cieľom, nestane sa vám tu, že sa ocitnete na miestach preplnených turistami so svietiacou reklamou McDonnalds.

Jedinečná je kombinácia piesočnatých pláží a divokého pobrežia. Tí aktívnejší si môžu urobiť túry po okolitých horách alebo výlety po planinách, lesoch či typickej vidieckej krajinke. V Škótsku nie ste nikdy ďaleko od jazier alebo mora, ktoré vždy hralo dôležitú úlohu pri rozvoji tejto oblasti - ide najmä o rybársky priemysel či ťažbu ropy. Dôležitosť mora dokumentujú aj mnohé morské múzeá vo viacerých mestách (napríklad v Aberdeen alebo Anstruther).

V okolitých vodách leží množstvo krásnych ostrovov a ostrovčekov, na ktoré sa môžete dostať trajektom.

Škótsko si stále zachováva jedinečné čaro, nenájdete tu obrovské medzinárodné obchodné siete, ale skôr malé obchodíky, kde si tiež môžete zakúpiť miestne remeselné a umelecké výrobky.

Rušnú zábavu a kultúru môžete nájsť v hlavnom meste Edinburgh, v Glasgowe či Aberdeene, no väčšina návštevníkov sem prichádza za krásnou prírodou a jedinečnými historickými miestami, najmä typickými hradmi a liehovarmi. Mnohé liehovary sú otvorené pre verejnosť, môžete si pozrieť technológie výroby či ochutnať dobrú whisky.

Edinburgh je najrušnejší v auguste počas medzinárodného umeleckého festivalu. Za návštevu určite stojí miestny zámok so škótskymi korunovačnými klenotmi. Známy je aj palác Holyroodhouse, sídlo britskej kráľovnej, a nespočetné množstvo múzeí (dom Johna Knoxa, Škótska národná galéria, Kráľovské múzeum či múzeum whisky). Okolitá krajina ponúka úchvatné prírodné krásy.

Oblasti ležiace na hraniciach medzi Škótskom a Anglickom sú posiate hradmi a hradnými ruinami, opátstvami, malými dedinkami či starými mestečkami, najmä pre fotografov je to skutočný raj na zemi. Nevynechajte návštevu mestečka Kelso, kde sa kedysi nachádzalo najväčšie a najbohatšie opátstvo tejto oblasti, alebo nádherného opátstva Melrose, najznámejšej škótskej ruiny.

Na juhozápade krajiny leží zaujímavé mestečko Dumfries s mauzóleom Burns a neďalekým opátstvom Sweetheart z 13. storočia. V tejto oblasti sa nachádza množstvo hradných ruín (Caerlaverlock, Cardoness) a zaujímavých múzeí (Robert Burns Centre, ktoré približuje i históriu regiónu, alebo múzeum Dumfries a Galloway).

Nájdete tu aj najväčšie škótske mesto Glasgow s jedinečnou viktoriánskou architektúrou. Je tu množstvo múzeí a galérií (umelecká galéria Hunterian, galéria v Kelvingrove, galéria moderného umenia či múzeum Paisley), obchodných centier a zábavných podnikov, miestni obyvatelia sú veľmi priateľskí a pohostinní. Choďte si pozrieť aj miestnu gotickú katedrálu, jedinú škótsku stredovekú katedrálu, ktorá nebola poškodená počas Reformácie. Je tu aj hrobka Sv. Munga, patróna mesta.

Jednou z historicky najbohatších oblastí je Fife, nachádza sa tu množstvo hradov a opátstiev, napríklad opátstvo Dunfermline alebo opátstvo Cambuskenneth, ktoré kedysi využíval i škótsky parlament. Palác Falkland bol sídlom Stuartovcov a dnes je majetkom kráľovnej. Nachádza sa tu aj najväčšie škótske jazero Loch Lomond, milovníkov prírody a hôr poteší oblasť Trossachs s množstvom turistických chodníkov a rozľahlým parkom kráľovnej Alžbety.

Mesto Aberdeen je dôležitým priemyselným strediskom a významným prístavným mestom. V neďalekom Severnom mori ťaží Británia ropu, takže Aberdeen nie je práve najpríťažlivejším miestom, no nájdete tu všetky výhody, ktoré k veľkým mestám patria.

Ďalším zaujímavým mestom je niekdajšie škótske hlavné mesto Perth, v okolí nájdete samozrejme opäť množstvo palácov a hradov (napríklad Scone, Glamis či Balmoral, ktorý rada navštevovala kráľovná Viktória).

Sever Škótska je prekrásna hornatá oblasť, divoká a nepoddajná. Najzaujímavejšími mestami sú Inverness a Nairn, turisti navštevujú aj jazero Loch Ness (v nádeji, že zbadajú známu Lochnesskú príšeru) a romantický hrad Cawdor spojený so Shakespearovou hrou Macbeth.

Z množstva prírodných krás spomeňme napríklad vodopády Glomach, jedny z najväčších v Británii, roklinu Corrieshalloch alebo prírodnú rezerváciu prekrásneho pohoria Cairngorms. Z vrcholu Cairn Gorm sa vám naskytne jedinečný pohľad na okolitú divokú krajinu.

Pri západnom pobreží Škótska sa nachádza obrovské množstvo ostrovov, kam sa dá bez problémov dostať. Zo západného polostrova Argyll, ktorý sa môže popýšiť prekrásnou prírodou, môžete ísť na výlet na najzaujímavejšie škótske ostrovy, the Isle of Arran, the Isle of Islay alebo the Isle of Jura. Je tu množstvo jazier, močiarov, tichých zálivov a úbočí. Neďaleko sa nachádza najdlhší škótsky polostrov Kintyre s úchvatnou prírodou, odľahlými dedinkami a piesočnatými plážami.

Na ostrovoch the Isle of Skye, Staffa či Mull vás očaria prekrásne hory, pasienky, jazierka a výborné turistické chodníky. Ak patríte k dobrodružnejším typom, vyberte sa aj na severné ostrovy Orkeneje a Shetlandy so zaujímavou vikingskou históriou a kultúrou.


Live Chat


Načítavam príspevky.

Zobraziť chat
Úvodná stránka Mapa stránok Vytlačiť stránku Copyright © 2006 Soyamedia s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Ste 529343 návštevník od 1.10.2006.