Užívateľ: neprihlásený    Prihlásiť   Zaregistrovať sa
Bratislava Londýn Štvrtok 21.03.2019. Meniny má Blahoslav. Poslať pohľadnicu
VYHĽADAŤ  
Lacné ubytovanie v Londýne - lacnejšie to už nejde. House Share ubytovanie od 175 libier na mesiac.
Chat Zoznam blogov Pridaj blog

Štátne zriadenie

Krajina je konštitučnou monarchiou. Istým britským špecifikom je, že krajina nemá ústavu v písomnej podobe, existuje iba ako súbor zákonov.

Panovník je hlavou štátu a Commonwealthu, jeho funkcie sú však iba symbolické. Jeho meno je uvedené vo všetkých zákonoch a oficiálny titul ministrov je „minister Jej veličenstva“. Vymenováva všetkých dôležitých štátnych činiteľov a schvaľuje návrhy zákonov, všetko však robí v spolupráci s ministerským kabinetom a najmä predsedom vlády.

Každý britský občan starší ako 18 rokov má právo voliť. Strana, ktorá vo voľbách získa najväčšie zastúpenie v Dolnej snemovni (House of Commons), vytvorí vládu a vodca tejto strany sa stane predsedom vlády.

Parlament je najdôležitejším britským orgánom a skladá sa z dvoch snemovní. V Dolnej snemovni, ktorá má okolo 650 členov, sa predstavujú a schvaľujú návrhy zákonov. Horná snemovňa (House of Lords) má okolo 900 členov, väčšinou ide o tzv. peer-ov (šľachticov), ktorý tento titul dedia alebo ho získajú za zásluhy. No právomoc tejto snemovne je značne obmedzená a účasť na rokovaniach je veľmi nízka.

Najdôležitejšou osobou britského politického a hospodárskeho života je ministerský predseda, ktorý sídli na známej Downing Street. Spolu s vládnym kabinetom rozhoduje o všetkých dôležitých štátnych otázkach, o ktorých musí pravidelne informovať panovníka.


Live Chat


Načítavam príspevky.

Zobraziť chat
Úvodná stránka Mapa stránok Vytlačiť stránku Copyright © 2006 Soyamedia s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Ste 531656 návštevník od 1.10.2006.